Karar’ın hedefinde Mehmet Şimşek var

Karar Gazetesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kurban Bayramı öncesinde yoğun alışverişin yaşandığı baklavacı, şekerci ve konfeksiyon gibi sektörlerdeki mükellefleri mercek altına alması kararı nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i eleştirdi. Karar haberinde “Yeter ki holdinglere sıra gelmesin” denildi.

11 Haziran’dan bayram arifesi 15 Haziran’a kadar ülke genelinde tatlıcı, şekerci, konfeksiyon gibi sektörlerdeki mükelleflere yönelik bayram denetimleri yapıldı. Gaziantep’teki baklavacılarda da hasılat tespiti yapıldı.

Ülke genelinde gerçekleştirilen bayram denetimlerinde 8 bin 227 mükellef incelemeye tabi tutuldu. Denetimler sonucunda, hatalı KDV oranı uygulaması ve IBAN yoluyla tahsilat gibi kayıt dışı işlemler yapan işletmelere ceza uygulandı.

HATALI KDV UYGULAMASINA DENETİM

Ekipler, 195 mükellefin hatalı KDV oranı uyguladığını, 357 mükellefin ödeme kaydedici cihaz ve satış yazılım programları arasında entegrasyonun bulunmadığını belirledi. İncelemelerde 13 mükellefin işletmeye ait olmayan POS cihazı kullandığı, 298 mükellefin IBAN yoluyla tahsilat gerçekleştirdiği, 50 mükellefin kayıt dışı faaliyette bulunduğu ve kayıt dışı 18 işçi çalıştırıldığı tespit edildi. İşletmeler, gerekli işlemlerin yapılması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x